برگشت

مدیریت محتوای وردپرس چیست؟

مدیریت محتوای وردپرس چیست؟
CMS یا سیستم مدیریت محتوای چیست؟
 
برای رسیدن به پاسخ سوال وردپرس چیست؟ابتدا باید با مفهوم CMS آشنا شوید. برای ساخت یک وب سایت ساده از کد نویسی html و css استفاده میشود، اما مدیریت چنین سایتی برای کاربران معمولی امکانپذیر نیست. چرا که در این نوع سایتها برای انجام هر کاری نیاز به دانش برنامه نویسی تحت وب هست، مثلاً برای گذاشتن یک مطلب جدید در سایت باید صاحب آن سایت بتواند یک صفحه جدید ایجاد کند و …
 
این کار برای کسی که با کدنویسی آشنایی ندارد کاری دشوار و عملاً غیر ممکن است. عیب دیگر این سایتها این است که فقط یک سری متن و تصویر را که از قبل در آنها گنجانده شده نمایش میدهند و هیچ قابلیت خاصی ندارند و مثلاً حتی از داشتن یک سیستم ثبت نام کاربری ساده و یا سیستم دریافت نظرات کاربران محروم هستند، چه برسد به امکانات پیشرفته مثل فروشگاه آنلاین و سیستم انتشار محتوای اتوماتیک و غیره. به اینگونه سایتها در اصطلاح سایتهای ایستا (استاتیک) گفته میشود که البته با اینکه هنوز حدود نیمی از سایتهای دنیا از این نوع هستند، اما کم کم نسل آنها رو به انقراض است. به همین دلیل برنامه نویسان به سراغ ایجاد CMS یا همان سیستم مدیریت محتوا برای سایتها رفتند (CMS مخفف Content Management System میباشد) و با ایجاد پنل مدیریت برای سایتها، استفاده از سایت را برای همگان آسان سازی کردند تا کاربرانی که هیچ آشنایی خاصی با برنامه نویسی ندارند، به راحتی و به وسیله درگ اند دراپ و چند کلیک ساده بتوانند سایت خودشان را به شکل دلخواه در بیاورند و انواع محتوا همچون متن، تصویر، ویدئو و غیره را به سادگی به سایت خودشان اضافه کنند. همچنین با ایجاد CMS ها امکانات بسیار زیادی به سایتها اضافه شد و سایتها از حالت ایستا (استاتیک) به حالت پویا (داینامیک) تبدیل شدند.
 
وردپرس چیست؟
 
وردپرس هم یک سیستم مدیریت محتواست و در واقع میتوان گفت در بین ده ها سیستم مدیریت محتوا که دائماً نیز بر تعداد آنها افزوده میشود،وردپرس محبوبترین CMS در کل دنیاست و بیش از ۲۵% کل سایتهای موجود در دنیا از وردپرس به عنوان سیستم مدیریت محتوای خود بهره می برند.
 
در زیر به مواردی اشاره میکنم تا به اهمیت وردپرس بیشتر پی ببرید:
 
وردپرس یک سیستم مدیریت محتوای متن باز (Open Source) است، یعنی هر برنامه نویسی می تواند تغییرات دلخواه خود را در کد هسته آن ایجاد کرده و همچنین به توسعه آن کمک کند.
 
استفاده از آن رایگان است و به راحتی در دسترس عموم قرار دارد.
 
تا این لحظه بیش از ۱۰۰ میلیون سایت از سیستم مدیریت محتوای وردپرس استفاده کرده اند.
 
وردپرس به بیش از ۴۰ زبان پرکاربرد دنیا ترجمه شده و مورد استفاده قرار میگیرد که یکی از این زبانها فارسی است.
 
حدود ۵۰% سایتها در کل دنیا از CMS ها (سیستم های مدیریت محتوا) استفاده می کنند و بیش از ۵۷% کل سایتهایی که دارای سیستم مدیریت محتوا هستند از وردپرس بهره می برند.
 
طبق آمار گوگل، بیش از ۴۰ میلیون بار در ماه وردپرس و کلمات کلیدی مرتبط با آن توسط کاربران مورد جستجو قرار می گیرد.
 
کد هسته وردپرس تا کنون بیش از ۱۰۰ بار توسط تیم توسعه دهنده آن بروزرسانی شده است.
 
تا کنون حدود ۵۰ هزار افزونه (plugin) برای وردپرس ارائه شده است که بیش از ۸۰% آنها رایگان هستند.
 
وردپرس دارای چند هزار قالب رایگان و حرفه ای پریمیوم است.
 
بیش از ۵۰ وبسایت از بین ۱۰۰ وبسایت و وبلاگ برتر دنیا از وردپرس به عنوان سیستم مدیریت محتوا استفاده می کنند.
 
استفاده از وردپرس بسیار آسان است و واقعاً ظرف کمتر از پنج دقیقه و با انجام چند کلیک ساده نصب شده و آماده استفاده می گردد.
 
تعداد بیشمار کاربران و توسعه دهندگان و همچنین بروزرسانی های دائمی، وردپرس را به یکی از امن ترین سیستم های مدیریت محتوا تبدیل کرده است.
 
قویترین سیستم مدیریت محتوا از نظر SEO محسوب میشود.
 
بیش از ۸۰% قالب ها و افزونه های آن بصورت رایگان ارائه میشوند.
 
با توجه به این آمار و آمارهای دیگری که از توضیح آن خودداری میکنم، وردپرس محبوبترین CMS در کل دنیاست.
 
با اینکه سیستم های مدیریت محتوای دیگری همچون درپال و جوملا پس از وردپرس در رده های بعدی از نظر محبوبیت هستند، اما در برابر وردپرس حرفی برای گفتن ندارند.
 
به خصوص که در چند سال اخیر تیم توسعه دهنده با امکانات جدیدی که دائماً به آن اضافه می کنند، فاصله زیادی را بین وردپرس و دیگر CMS های رقیب ایجاد کرده اند و طبق آمار روز به روز بر محبوبیت آن افزوده میشود.
 
در این مطلب سعی کردم در چند جمله کوتاه و به ساده ترین شکل ممکن مفهوم وردپرس را برای شما کاربران عزیزی که تازه به دنیای وردپرس پیوستید شرح بدهم و شما را با این سیستم مدیریت محتوای محبوب آشنا کنم.
 
امیدوارم توانسته باشم مطلب مفیدی را ارائه بدهم...